среда, 28. август 2024.

Prekrivači i tende za čamce

Tende na čamcima, gliserima i brodovima služe za zaštitu od sunca pa i od kiše. Samim tim, što se čamac i gliser nalazi na vodi, materijali od kojih su izradjene tende za plovila moraju biti izuzetnog kvaliteta i posebne namene.

Tende su pod stalnim uticajem UV zraka, vetra, vode, a na moru i slane vode. Sve ovo, dovoljno govori da se pri izradi bimini tendi moraju koristiti najkvalitetniji materijali, renomiranih proizvodjača. Takodje i sav drugi prateći repro materijal... od mašinskog konca za šivenje, drikera, rajsferšlusa, pa i providne PVC Kristal folije.

Zašto prekrivači za čamce, glisere, brodove?

Kada su u pitanju zaštitni prekrivači za čamce, oni služe za prekrivanje kompletnog plovila u periodu van sezone, ili dok je čamac, gliser ili brod privezan na vezu, a u glavnom dok je na obali ili privezan uz obalu. Služi da zaštiti čamac od zimskih uslova, snega i kiše.

Zaštitni prekrivači se u većini slučaja izradjuju od posebnog , za tu namenu PVC cerade koje je dosta lakša i “savitljivija” Po obodima prekrivača prošivena je guma ili kanap, kako bi se prekrivač pričvrstio uz ivice čamca.

Takođe, prekrivač može biti izrađen od posebnog akrilnog platna, koje se naziva nautičko platno. Nautičko platno, je kao što smo i rekli, akrilno platno koje je veoma slično akrilnom platnu za tende. Razlika je u dodatnom voskiranom sloju- impregnaciji koja služi za zaštiti od prokišnjavanja. Takođe, kvalitetna nautička platna, renomiranih proizvođača, imaju tkanja od niti koja su od teflona.

Izvor : Luna cerade

среда, 21. август 2024.

Kondilomi i uklanjanje konidloma

 Kondilomi (lat. condylomata acuminata) su patološke promene na koži i sluzokoži genitalne i analne regije kod žena i muškaraca. Kondilomi nastaju kao posledica infekcije Human Papiloma Virusom (HPV).

Ova infekcija je zadnjih dve decenije postala toliko rasprostranjena da predstavlja svojevrsnu epidemiju našeg vremena. Naročito je pogođena mlađa populacija što je negde i očekivano, obzirom da se prenosi isključivo seksualnim putem.

Istraživanja su pokazala da genitoanalnu regiju inficira oko 70 tipova HP Virusa (od preko 130 tipova koliko je izdvojeno u dosadašnjim istraživanjima). Ovi se tipovi HP Virusa prema kliničkim manifestacijama mogu podeliti na tri grupe:

  • NISKORIZIČNI
  • SREDNJERIZIČNI
  • VISOKORIZIČNI

Niskorizični tipovi su 6 i 11, a ova dva tipa HP Virusa odgovorni su za nastanak POLNIH BRADAVICA ili KONDILOMA.

Srednjerizični tipovi HP Virusa su odgovorni za nastanak prekanceroza na grliću materice i posledično za nastanak karcinoma genitoanalne regije. Veoma je važno istaći da je u oko 70% slučajeva prekanceroza izazvana mešanom HPV infekcijom (niskorizični i visokorizični) .

Visokorizični tipovi su 16 i 18 (u literaturi se navode i 31 i 33 tipovi HP Virusa) i oni su odgovrni za nastanak - prekanceroza na grliću materice (CIN I, II, III), ali i prekanceroza na sluzokoži vagine, malih usana i analnoj sluzokoži. Zato se ovi tipovi HP Virusa nazivaju onkogenim virusima zbog visokog malignog potencijala.

Logičan zaključak koji se nameće je da se kondilomi ne uklanjaju iz - estetskih razloga (koji je jasno evidentan kod velikih kondiloma) nego pre svega iz razloga zaštite zdravlja i prevencije ozbiljnih zdravstvenih problema, obzirom da pojedini tipovi virusa koji izazivaju kondilome imaju visok maligni potencijal i mogu uzrokovati karcinom grlića materice, vulve, vagine, anusa, penisa, ali i glasnih žica. Zato se kao neotklonjiv imperativni zahtev nameće njihovo što - hitnije uklanjanje!

Kako se prenose kondilomi?

Kondilomi se prenose isključivo - seksualnim putem, stoga spadaju u grupu STD (Sexually Transmited Diseases). Muškarci su u 80% slučajeva nosioci i prenosioci HPV infekcije, a da najčešće nemaju nikakve simptome ili vidljive kondilome. Naime, kod muškaraca postoji veća otpornost na ovu infekciju, osim toga i mikrotraume češće nastaju kod žena u toku seksualnog odnosa (najčešće na ulazu u vaginu i na sluzokoži malih usana) i predstavljaju „otvorena vrata“ za prodor HPV infekcije. Lokalni ili opšti pad imuniteta pogoduje širenju i bujanju kondiloma.

Važno je naglasiti da se kondilomi ne dobijaju zbog pada imuniteta, već zbog HPV infekcije, a da - nizak imunitet utiče na brzinu napredovanja i težinu kliničke slike ove infekcije.

Kako izgledaju kondilomi?

Kondilomi se najčešće javljaju kao:

  • beličaste ili ružičaste promene karfiolaste teksture
  • hrapave pločaste promene smeđe boje
  • mekane i zašiljene bradavice, obično svetlo rozikaste do crvene boje
  • pojedinačno ili kao grupisane izrasline karfiolastog izgleda

Najčešće lokalizacije su:

  • prepone
  • spoljne genitalije
  • ulaz u vaginu
  • vaginalna sluznica
  • međica
  • anus

Kondilomi na koži genitalne i analne regije u početku izgledaju kao male uzdignute neravnine, koje su obično beličasto crvenkaste boje i to na prelazu velikih na male usne, perianalno i analno. Boja i izgled su u početku slični klasičnim bradavicama, ali se sa vremenom boja menja, naime obično ona na koži pubisa, perineuma i velikih usana postaje tamnija i dobija braonkastu boju, dok površina postaje glatka, a sa daljim uvećanjem promene i ona se menja i postaje režnjevita. U ovom stadijumu pacijenti i neiskusni lekari često ovakve kondilome mešaju sa mladežima i keratozama.

Na sluzokoži malih usana se obično prvo pojavljuju subkliničke i kolposkopski vidljive - rane forme kondiloma. Zbog mikrotrauma u toku seksualnih odnosa, kondilomi se pojavljuju u - donjoj trećini sluzokože malih usana, a potom se šire na obe strane sluzokože malih usana, na ulazu u vaginu i oko uretralnog otvora.

Zdrav izgled sluzokoža malih usana jeste - svetloružičaste boje i glatke, netaknute površine. Obično duž zidova malih usana sa unutrašnje strane nailazimo na veliki broj sitnih prstolikih izraštaja od po 1 do 2 mm koji se nadovezuju po dužini jedan na drugi. Na donjem spoju malih usana često nailazimo na beličaste ploče koje kao skrama prekrivaju sluzokožu malih usana. Iz uretralnog otvora kod HPV infekcije prominiraju prstoliki izraštaji iz samog otvora i gotovo ga u potpunosti zatvaraju.

Vaginalni kondilomi mogu biti u vidu prstolikih izraštaja, slično kao na malim usnama ili u vidu kondilomatoznih ploča, ali i kao jasno izražene kondilomatozne izrasline.

Analni kondilomi pored običnog pregleda, mogu da zahtevaju i dodatnu dijagnostičku metodu – anoskopiju, a u zavisnosti od kliničke slike.

Važno je je istaći da se HP Virus može preneti i sa majke na dete u toku - porođaja.

Vreme od kontakta do pojave kondiloma je 2 do 6 meseci, a najčešće u prva 3 meseca. Nije redak slučaj da se pojavljuju i posle nekoliko godina. Kako su virusnog porekla postoji mogućnost samostalnog širenja sa jednog mesta na drugo mesto na telu, putem - autoinokulacije, kao i prenošenje virusa - drugim osobama seksualnim odnosom.

Zašto je važno uklanjanje kondiloma?

Uklanjanje kondiloma je jedini način kojim se sprečava njihovo dalje širenje po koži ili sluzokožama obolelog, kao i prenošenje na druge osobe polnim kontaktom. Zato se uklanjanje kondiloma preporučuje čim se primete i dijagnostikuju. U pitanju je HP Virus koji se jako brzo širi i dovodi do većih komplikacija. Osim estetskog, njihovo zapostavljanje može dovesti do veoma ozbiljnijih zdravstvenih problema, obzirom da pojedini tipovi virusa koji izazivaju kondilome imaju maligni potencijal.

Veoma je važno da se ukloni svaki kondilom koja se pojavi, kao i da se istovremeno leče oba partnera.

Uklanjanje kondiloma radi se na nekoliko načina:

  • RADIOTALASNA HIRURGIJA
  • LASER
  • KLASIČNA HIRURŠKA INTERVENCIJA
  • KRIOTERAPIJA

Kliničko iskustvo je pokazalo da je najbolja metoda za lečenje kondiloma Radiotalasna hirurgija, jer je na osnovu svih relevantnih studija procenat izlečenja 97% i to sa odličnim regeneracijom pogođenih tkiva.

Zato je u Nano Klinici BRANT upravo Radiotalasna hirurgija metoda prvog izbora.

Uklanjanje kondiloma RADIOTALASIMA je:

  • brzo
  • bezbedno
  • bezbolno
  • bezožiljno
  • bez recidiva
  • bez pojave komplikacija

To je metoda prvog izbora u uklanjanju kondiloma genitalne regije zbog nekoliko veoma važnih prednosti:

  • Intervencija sa radiotalasima je u potpunosti pouzdana i efikasna, jer se jednom intervencijom u jednom aktu uklanjaju svi kondilomi
  • Intervencijom sa radiotalasima u 97% slučajeva su trajno uklonjeni. Ovako visok procenat efikasnosti ne može da obezbedi nijedna druga intervencija.
  • Intervencija je brza, jer uklanjanje kondiloma traje nekoliko minuta po jednoj promeni, a često i kraće.
  • Intervencija je bezbolna i komforna, jer se radi u lokalnoj anesteziji.
  • Precizna je i minimalno invazivna, stoga prilikom uklanjanja kondiloma ne dolazi do iritacija i oštećenja okolnog i zdravog tkiva.
  • Bez komplikacija, jer se komplikacije nakon ove vrste intervencije izuzetno retko javljaju, ako se stručno izvede.
  • Nije potreban poseban oporavak i pacijent nakon intervencije uklanjanja kondiloma radiotalasima može da se vrati uobičajenim, svakodnevnim aktivnostima.
  • Nakon završetka procesa zarastanja, najčešće ostaje jedva primetna razlika u boji kože.
  • Pre same radiotalasne intervencije, nije potrebna posebna priprema pacijenta. Kada je pregledom lekar postavio dijagnozu, odnosno konstatovao da su promene na koži zaista kondilomi, odmah nakon toga se može uraditi intervencija.

Nakon uklanjanja kondiloma, savetuje se kontrola kod lekara koji je uradio intervenciju. Takođe, nakon ove intervencije preporučuje se jačanje imunog sistema i izbegavanje seksualnih odnosa određeni vremenski period, a kasnije obavezno sa zaštitom (kondom) kako bi se mogućnost ponovne infekcije svela na minimum.

Uklanjanje kondiloma LASEROM:

Ova metoda iako sofisticirana, ima svoja ograničenja u preciznosti i prodoru u dubinu tkiva, kao i u pristupu vaginalnim kondilomima. Period zarastanja tkiva nakon intervencije je duži, nego u slučaju primene radiotalasne metode, pa se Radiotalasna hirurgija pokazala kao naprednija, kvalitetnija i pouzdanija metoda.

Uklanjanje kondiloma HIRURŠKOM INTERVENCIJOM:

Hirurško uklanjanje kondiloma se primenjuje samo u nekoliko specifičnih slučajeva, jer je zahtevnija i iziskuje posebnu negu i oporavak nakon intervencije. Hirurška ekscizija je - najinvazivniji metod uklanjanja kondiloma, a period zarastanja tkiva nakon primene ovog metoda je - najduži.

Uklanjanje kondiloma KRIOTERAPIJOM:

Krioterapija je korišćenje tečnog azota za smrzavanje kondiloma. Uklanjanje kondiloma tečnim azotom se vrši tako što lekar na kondilom i okolno tkivo nanosi tečni azot - čime ga smrzava i dovodi do nekroze. Cikluse zamrzavanja i odmrzavanja kondiloma tečnim azotom je ponekad potrebno ponoviti - više puta sve dok kondilomi ne otpadnu. Ova metoda je zastarela i nije dovljno efikasna, jer se u značajnom procentu javljaju recidivi na istom mestu.

Da li je uklanjanja kondiloma pacijent potpuno izlečen?

Kondilomi su posledica infekcije HP Virusom. Iako uklanjanje kondiloma radiotalasima podrazumeva skidanje svih promena, to ne znači da se oni ne mogu pojaviti ponovo, jer HP Virus kada prodre u organizam i izazove pojavu kondiloma - ostaje prisutan u organizmu (što je inače slučaj i sa drugim virusima). Lek za virusne infekcije i potpunu eliminaciju virusa iz organizma još nije pronađen iako se na tome radi decenijama. Niz faktora mogu izazvati ponovnu pojavu kondiloma, ali - NE na mestu gde su već uklonjeni, ako je to stručno urađeno.

Šta to može da izazove ponovnu pojavu kondiloma?

  • pad imunog sistema
  • imunodeficijencija
  • stres
  • trudnoća
  • neka druga bolest

Važne NAPOMENE:

  • Kondilomi se prenose samo seksualnim putem (nije moguć prenos infekcije preko veša, bazena, toaleta, depilacijom i sl.)
  • Kondilomi na koži genitoanalne regije često predstavljaju znak već raširene infekcije i prisustva kondiloma i na sluzokoži malih usana, vagine, pa i na samom grliću. Zato je bitno znati da se kondilomi moraju dijagnostikovati u početnoj fazi. Obično se tada i prave propusti u dijagnostici. Prvo se početne faze kondiloma pojavljuju na sluzokoži malih usana i ulazu u vaginu. Normalno je sluzokoža malih usana glatka. U slučaju HPV infekcije ona je neravna sa sitnim perlastim ispupčenjima koja se jasno vide kolposkopskim pregledom i predstavljaju rezervoar HPV infekcije odakle se virus dalje i širi.
  • Kondilomi se mogu dobiti od prvog seksulanog partnera, ukoliko je pozitivan na HPV infekciju.
  • Kondilomi se brže šire kod mladih devojaka, jer organizam još nije stekao otpornost na ove viruse. Promene na grliću mnogo brže napreduju kod mladih devojaka koje nisu rađale i koje prvi put dolaze u kontakt sa HP Virusom.
  • Imuni sistem mlade devojke (između 14. i 20. godina) je mnogo slabiji nego kod muškaraca.
  • HPV (Humani Papiloma Virus) imuni sistem mlade devojke prepoznaje kao nešto novo i rekacija je - burna.

Šta podrazumevamo pod burnom reakcijom?

Obično kod mladih devojaka kliničku manifestaciju infekcije primećujemo već 15 do 90 dana od kontakta sa HP Virusom. Te kondilomatozne promene se primećuju gotovo na celoj genitalnoj, a često i analnoj regiji.

U početku su to promene u tkz. - inicijalnom stadijumu, koje se prvo javljaju na sluzokoži malih usana i ulazu u vaginu. Vide se - kolposkopskim pregledom. Ako se ne prepoznaju u tom stadijumu, HPV infekcija napreduje dublje u vagini i sve do grlića materice. U tom slučaju u gotovo preko 70% slučajeva kolposkopskim pregledom se mogu videti znaci HPV infekcije na - grliću materice u vidu patoloških kolposkopskih slika. Imuni sistem mlade devojke se sreće sa nečim sasvim novim, sa čim do tada nije imao kontakt i reaguje na HPV infekciju kao što je reakcija osoba sa slabim imunitetom. Jasno je da promene na grliću, ukoliko se na vreme ne uoče ili zanemare zbog starosti pacijentkinje (16 do 20 godina), vrlo brzo napreduju.

  • Kolposkopski pregled je ključ dijagnostike. Naime PAPA test ne otkriva kondilome i nije dovoljan. Stoga devojka ne sme izaći od ginekologa bez kolposkopskog pregleda. Kondilome ne smemo tražiti samo na koži genitalne regije. Takav propust i neadekvatno lečenje redovno dovodi do širenje infekcije i pogoršanja kliničke slike. Početni stadijumi kondiloma su rezervoari HP Virusa i kao takvi se odmah moraju terapijski tretirati.
  • Primena tečnog azota, podofilina, termokautera i drugih destruktivno-termičko-kaustičnih tehnika u eliminaciji kondiloma dovodi do ozbiljnih oštećenja genitalne sluzokože sa jakim poremećajem lokalnog imuniteta, komplikovane infekcijom i masivnim recidivima.
  • Bez obzira na težinu kliničke slike jedino pravo terapijsko rešenje je RADIOTALASNA HIRURGIJA.
  • Sve intervencije se izvode isključivo u lokalnoj anesteziji.

Vreme oporavka je brzo, bez komplikacija, sa stepenom recidiva ispod 3%.

Put ka pravoj dijagnostici i najboljoj terapiji jeste:

Svakoj mladoj devojci uraditi kolposkopiju već na prvom pregledu ako je imala seksualne odnose! PAPA test u najvećem broju slučajeva ne samo da ne otkriva početnu HPV infekciju i kondilome, već je u 60% slučajeva normalan i kod teških prekanceroza (CIN II, III). Ne može se dovoljno naglasiti da je HPV infekcija glavni uzročnik pojave prekanceoza koje ako se ne leče stručno i na vreme sigurno prelaze u kancer grlića.

Zato je bitno znati da se kondilomi moraju dijagnostikovati u - početnoj fazi. Obično se tada i prave propusti u dijagnostici. Prvo se početne faze kondiloma pojavljuju na sluzokoži malih usana i ulazu u vaginu. Normalno je sluzokoža malih usana glatka. U slučaju HPV infekcije ona je međutim - neravna sa sitnim perlastim ispupčenjima koja se jasno vide kolposkopskim pregledom i predstavljaju rezervoar HPV infekcije odakle se virus dalje i širi.

- U trudnoći se kondilomi mnogo brže šire i napreduju zbog izmenjenog imunološkog stanja trudnice što doprinosi da se kondilomi i HPV virus proširi vrlo brzo na vaginu i grlić. Nije preporučljivo da se sačeka kraj porođaja radi uklanjanja kondiloma, jer se radi o mešanoj HPV infekciji koja može biti - jako opasna po dete u samom aktu porođaja. Naime, dešava se da kada dete prolazi kroz porođajni kanal aspirira tečnost u kojoj se nalazi HP Virus pa dolazi do infekcije deteta. Kao posedica toga jeste pojava polipa na larinksu kod dece do 10 godine života, a koja može imati i fatalni ishod. Prema tome, kondilomi u trudnoći se moraju uklanjati bez obzira na starost trudnoće i proširenost kondiloma. Nije dobro čekati kraj trudnoće za terapiju i poroditi se Carskim rezom, jer na taj način će se kondilomi i HPV infekcija jako proširiti do primene efikasne terapije.

Šta je potrebno uraditi nakon uklanjanja kondiloma?

Nakon uklanjanja kondiloma, savetuje se redovna kontrola kod lekara koji je uradio intervenciju, kako bi se pratilo dalje stanje pacijenta i što ranije uočila eventualno ponovna pojava kondiloma (u slučaju kondiloma u genitalnoj regiji kod žena uz kolposkopiju i - redovni PAPA test na svakih 6 meseci nakon uklanjanja kondiloma).


Tekst je preuzet sa sajta nano klinike Brant

понедељак, 19. август 2024.

Emocionalni izazovi prodaje i kupovine nekretnina

emocije prilikom proldaje i kučovine nekretnina
Fotografija: Solis nekretnine

Prodaja i kupovina nekretnina mogu izazvati velika emocionalna iskustva. To su velike životne promene koje mogu dovesti do raznih osećaja, uključujući:Prodaja nekretnine može biti tužan deo  života, jer ostavljate iza sebe dom u kojem ste živeli mnogo godina.


Stres


Prodaja nekretnina može biti stresna, jer se morate brinuti o pripremama nekretnine za prodaju, pronalaženju kupca i pregovaranju o ceni. Kupovina nekretnina može biti stresna, jer se morate brinuti o finansijskoj situaciji, pronalaženju pravog doma i pribavljanju svih potrebnih dokumenata. Stres može imati značajan uticaj na prodavce i kupce nekretnina na više načina:

Uticaj na donošenje odluka

Kada su ljudi pod stresom, često im je teže realno razmišljati i donositi dobre odluke. To može dovesti do loših finansijskih odluka, kao što je prodaja nekretnine po izuzetno niskoj ceni ili kupovina nekretnine koja ne odgovara njihovim potrebama.

Problemi u komunikaciji

Stres može otežati ljudima da efikasno komuniciraju jedni sa drugima. To može dovesti do nesporazuma, sukoba i poteškoća u rešavanju problema. U kontekstu nekretnina, to može dovesti do problema u pregovorima o ceni, uslovima prodaje ili kupovine pa čak i do propasti prodaje.

Fizički i emocionalni problemi

Stres može dovesti do niza fizičkih i emocionalnih problema, uključujući nesanicu, glavobolju, umor, osećaj pritiska i depresiju. Ovi problemi mogu otežati ljudima da se fokusiraju na zadatak prodaje ili kupovine nekretnine i mogu dovesti do lošeg donošenja odluka.

Ponašanje izbegavanja

Ljudi pod stresom često izbegavaju zadatke koji im se čine teškim ili stresnim. U kontekstu nekretnina, to može dovesti do toga da prodavci ne pripreme kvalitetno svoju nekretninu za prodaju, ne pokažu svoju kuću potencijalnim kupcima ili ne pregovaraju o ceni. Kupci pod stresom možda neće istražiti kakav je komšiluk, neće dobro pregledati kuću ili stan ili neće dati ponudu za nekretninu koja im odgovara.

Kako se nositi sa stresom


Postoji mnogo stvari koje prodavci i kupci nekretnina mogu učiniti da bi se nosili sa stresom i upravljali njime, uključujući:
  • Odabir iskusnog agenta nekretnina
  • Organizovanje i planiranje
  • Postavljanje realnih očekivanja
  • Brinuti o sebi
  • Traženje stručne pomoći

Uzbuđenje


Prodaja nekretnina može biti uzbudljiva, jer znači da krećete u novu avanturu, da ste pronašli novi dom koji možete nazvati svojim.

Uzbuđenje može imati i pozitivan i negativan uticaj na prodavce i kupce nekretnina!

Pozitivni uticaji


Motivacija- uzbuđenje može motivisati prodavce da brzo i efikasno prodaju svoju nekretninu, a kupce da aktivno traže i kupuju novu nekretninu.

Optimističan stav - uzbuđenje može dovesti do optimističnijeg stava, što može pomoći u pregovorima i rešavanju problema.

Brže donošenje odluka - uzbuđeni prodavci i kupci će možda brže donositi odluke, što može dovesti do brže prodaje ili kupovine nekretnine.

Negativni uticaji


Nepromišljeno ponašanje - uzbuđeni prodavci i kupci, možda će se ponašati nepromišljeno, što može dovesti do loših finansijskih odluka ili problema u pregovorima.

Prekomerna očekivanja - uzbuđenje može dovesti do prekomernih očekivanja, što može dovesti do razočarenja ako se stvari ne odvijaju onako kako je planirano.

Teškoće sa fokusiranjem - uzbuđenim prodavcima i kupcima, možda će biti teško da se fokusiraju na detalje procesa prodaje ili kupovine nekretnine, što može dovesti do grešaka ili propusta.


Anksioznost


Prodaja nekretnina može biti izazovna, jer se možete brinuti da li će se vaša nekretnina prodati za dobru cenu i u određenom roku.

Kupovina nekretnine može biti izazovna, jer se možete brinuti da li ćete moći priuštiti kupovinu željene nekretnine i hoće li vam se svideti život u novom domu.

Anksioznost može imati značajan i negativan uticaj na prodavce i kupce nekretnina na više načina:

Anksioznost može dovesti do niza fizičkih i emocionalnih problema, uključujući nesanicu, glavobolju, umor, osećaj pritiska i depresiju. Ovi problemi mogu otežati pojedinima da se fokusiraju na zadatak prodaje ili kupovine nekretnine i mogu dovesti do lošeg donošenja odluka. Kada su ljudi pod stresom, često im je teže jasno razmišljati i donositi dobre odluke. To može dovesti do loših finansijskih odluka, kao što je prodaja nekretnine po niskoj ceni ili kupovina nekretnine koja ne odgovara njihovim potrebama.

Zapamtite, anksioznost je normalan deo procesa prodaje ili kupovine nekretnine! Postoje stvari koje možete učiniti da biste se nosili sa anksioznošću i upravljali njome te da biste proces učinili što lakšim i manje stresnim.


Osećaj tuge


Kupovina nekretnina može biti tužna, jer napuštate dom u kojem ste odrasli ili u kojem ste stvorili mnogo uspomena. Tuga može imati značajan uticaj na prodavce i kupce nekretnina na više načina:

Uticaj na emocionalno zdravlje - može dovesti do niza emocionalnih problema, uključujući osećaj pritiska, depresiju, osećaj usamljenosti i gubitka. Ovi problemi mogu otežati ljudima da se fokusiraju na zadatak prodaje ili kupovine nekretnine i mogu dovesti do lošeg donošenja odluka.

Teškoće sa odlučivanjem - kada su ljudi tužni, često im je teže jasno razmišljati i donositi dobre odluke. 

Nostalgija i sentimentalnost - prodaja nekretnine u kojoj ste živeli duže vreme, može biti teška i emotivna. Možda ćete osećati nostalgiju za sećanjima koja ste tamo stvorili, a možda ćete se boriti sa napuštanjem mesta koje ste nazvali domom. To može otežati proces prodaje i dovesti do toga da prodavci odustanu od prodaje ili da ne budu spremni pregovarati o ceni.

Briga o budućnosti - kupovina nove nekretnine može biti uzbudljiva, ali takođe može biti i stresna. Možda ćete se brinuti hoćete li moći finansirati kupovinu, hoćete li se uklopiti u za vas novi komšiluk i hoćete li biti sretni u novoj nekretnini. Ova briga može otežati proces kupovine i dovesti do toga da kupci odustanu od kupovine ili da ne budu spremni platiti punu cenu.


Nostalgija


Nostalgija može imati značajan uticaj kako na prodavce, tako i na kupce nekretnina.

Može dovesti do niza emocionalnih problema, uključujući pritisak, depresiju, osećaj usamljenosti i gubitka. Ovi problemi mogu otežati ljudima da se fokusiraju na zadatak prodaje ili kupovine i mogu dovesti do lošeg donošenja odluka.

Kada su ljudi nostalgični, često im je teže jasno razmišljati i donositi dobre odluke. 

Kako se nositi sa nostalgijom


Postoji mnogo stvari koje prodavci i kupci nekretnina mogu učiniti da bi se nosili sa nostalgijom i upravljali njome, uključujući:

Prihvatanje svojih osećaja -  nostalgija je normalna emocija i važno je dozvoliti sebi da je osetite. Nikako ne pokušavajte potisnuti ili ignorisati svoje osećaje.

Razgovor sa najbližima - razgovarajte sa bliskim prijateljima, članovima porodice ili terapeutom o tome kako se osećate. Podrška bliskih osoba može vam znatno pomoći da se nosite sa nostalgijom.

Fokusirajte se na budućnost - podsetite se da se selite u novu nekretninu iz određenih razloga. Usmerite se na uzbuđenje zbog novih početaka i mogućnosti koje nova nekretnina nudi.

Očuvanje uspomena - pronađite načine da sačuvate uspomene na nekadašnju nekretninu, kao što je izrada foto albuma ili snimanje videa. To vam može pomoći da se oprostite od nekadašnje i pređete sa pozitivnim razmišljanjem u novu.

Kako biste što više izbegli emocionalne osećaje i donošenje pogrešnih odluka prilikom prodaje ili kupovine nekretnine, predlažemo vam da se pre bilo kakve odluke, konsultujete sa iskusnim i licenciranim agentima agencije Solis Nekretnine.


Tekst je pozajmljen sa sajta agencije za nekretninne Solis Nekretnine iz Novog Sada


понедељак, 29. јул 2024.

Tende i vrsta tendi


Tende služe kao zaštita od sunca, za dobijanje kvalitetnog hlada i sprečavaju ulazak toplote u vaš prostor. Budući da služe stalnoj zaštiti od kiše i sunca izrađuju se od visokokvalitetnog inpregniranog akrilnog platna
Kao sistem zaštite od sunca predstavljaju veoma praktični deo vanjske opreme kojom se obezbeđuje prijatan ambijent i laka funkcionalnost. Tende su, dugotrajna i I najbolja zaštita od visokih temperatura, UV zraka, pa i kiše.


Platno za tende


Platno propušta vazduh, a štiti od kiše i sunca, tako da stvara idealne uslove za odmaranje i uživanje na terasama ili baštama. Tende naravno ulepšavaju dom, terasu, ulaz ili poslovni prostor.

Šta su akrilna platna?


Akrilna platna su posebne tkanine visokog kvaliteta. Tkanine su izrađene od akrilnih, prethodno obojenih vlakana. Vlakna su otporna na izbleđivanje pod dejstvom vremenskih prilika. Sunčevih zraka - UV otporna. Takođe, otporna su na kišu i mraz. Akrilna platna se koriste za izradu tendi, suncobrana, kao i u nautici, deklarisana kao nautičko platno. 
Samim tim, akrilna platna su najbolji izbor za zaštitu od sunca. Veoma su efikasna u filtriranju ultraljubičastog zračenja, jer imaju poseban premaz, takozvani UV zaštitni sloj. Što akrilnom platnu daje veoma visok faktor UV zaštite do +80 u skladu sa međunarodnim standardima UPF „UV standard 801“. Namena akrilnog platna je pre svega da štiti od sunca. Ali, samim tim što su i impregnirana, pružaju zaštitu i od kiše. Dakle, akrilna tenda platna su vodootporna, ali propuštaju vazduh i paro propusna su, pa je samim tim, boravak u senci akrilnog platna veoma prijatan.


Tenda može da bude psotavljena iznad prozora, vrata ili iznad terase celom dužinom. Tende Mogu da se montiraju sa pričvršćenim nosačima na zidu i na plafonu, što omogućava olakšanu montažu i mogućnost montaže na svakoj lokaciji.


Kojeg oblika i vrste tende mogu biti?


Tende mogu biti različitog dizajna i oblika, potpuno prilagođene
 zahtevima i potrebama klijenta. Na primer:

Ravne ili kose tende


Ravne ili kose tende spadaju u grupu pokretnih tendi. Tačnije, ovakav tip tendi se namotava na osovinu, pa samim tim se još nazivaju i rolo tende. Ravne ili kose tende imaju mogućnost podešavanja ugla nagiba od 90 stepeni, pa do 160 stepeni nagiba.

Kako se pokreće ravna tenda?


Ravna tenda funkcioniše na bazi aluminijumskih ruku u kojima je napregnuti nerđajući lanac od inoks-a. Akrilno platno, koje je namotano na osovinu tende, stalno je napregnuto između ruku tendi i osovine. Osovina se može okretati samo pomoću reduktora, koji se opet može pokretati ručno, putem šipke tj kurble ili cevastog elektro motora.

Ravna tenda je samonoseća, jer pored svoje aluminijumske konstrukcije, poseduje i čeličnu profilnu debelozidnu cev dimenzija 40x40x3mm i ona je prilagođena nosačima na koje se praktično tenda montira i osigurava sigurnosnim vijcima-osiguračima.

Osim što ima funkciju zaštite od sunca i pravljenja velike površine hlada i senovitog mesta gde možemo provoditi ugodno vreme tokom bilo kog dela dana, ravna tenda ima i estetsku funkciju. Prilagodivši boje i dezen akrilnog tenda platna, odgovarajućoj boji fasade postiže se estetski sklad i povećava vizualizacija prostora. Ravna tenda ima široku primenu - od ugostiteljskih objekata, restorana, kafića, letnjih bašti, izloga prodavnica i naravno privatnih kuća, terasa, verandi i balkona. 


Kupolaste tende


Kupolaste tende su izrazito dekorativne. Pored toga što štite od sunca spreda, zatvaraju prostor i bočno. Samim tim, kupolaste tende su izvrsno rešenje za zaštitu od sunca, ali i od kiše. Naročito za prostore u kojima nije potreban veliki izbačaj tende, kao što su ulazi u objekte kafića, restorana, prodavnica i drugih privatnih objekata. Kupolaste tende su veoma praktične za isticanje reklame lokala i drugih komercijalnih objekata.

Konstrukcija kupolaste ili polukruzne tende izrađena je od visokokvalitetnih nerđajućih, lučnih komponenti od aluminijuma i sve komponente su plastificirane. Plastifikacija komponenti je u standardnoj beloj i crnoj boji. Sa šrafovima i pinovima koji su izrađeni od nerđajućeg čelika. 

Kupolaste ili polukružne tende, spadaju u grupu pokretnih tendi. Što znači da se po potrebi, mogu skupiti ili raširiti. Mehanizam za pokretanje kupolastih ili polukruznih tendi je veoma jednostavan. Polukružne, aluminijumske komponente su satavljene zglobno i njihovo pokretanje je omogućeno putem kanapa.


Vertikalne tende


Vertikalne tende su idealno rešenje za lođe i manje balkone, kao i izloge kafića kojima ravne i kupolaste tende ne pomažu u zasenjivanju prostora. Na vrlo jednostavan način postižu zaštitu od sunca ali i spoljnih pogleda. Ovaj tip tende spušta se vertikalno, ali se se može kretati po plastificiranim vodilicama ili uz pomoć bočnih sajli. Može biti potpuno vertikalna ili se pomoću ruku može stvoriti određeni nagib.

Pokretanje vertikalne tende, može biti pomoću reduktora-ručno ili pomoću cevastog elektro motora.

Platno za vertikalne tende može biti akrilno, impregnirano tenda platno, ili takozvano screen platno. Screen platno je rupičasto i stvara prijatnu zasenu i omogućava blag protok vazduha i prodiranje svetlosti, tako da stvara veoma prijatnu atmosferu.

Montaža vertikalne tende može biti na zid, plafon ili između dva stuba. Vertikalna tenda, takođe ima svoje nosače, koji su bočni i direktno pričvršćuju osovinu vertikalne tende. Dakle, osovina vertikalne tende na koju se namotava platno, nalazi se između dva bočna nosača.

Tende za ugostiteljske objekte i letnje bašte


Kada su u pitanju ugostiteljski objekti, tende su postale neizbežan detalj svakog lokala, terase ili bašte kafića i restorana. Svojim lepim i atraktivnim dizajnom, tende objektu pružaju ne samo zaštitu od sunca pa i kiše, već predstavljaju i odličnu dekoraciju objekta. Takođe tende omogućavaju sjajan način i priliku za reklamiranje i isticanje firme, ugostiteljskog objekta i drugih komercijalnih objekata. U prostorije gde su ugradjeni klima uređaji, tenda može da uštedi i do 35% potrošene električne energije.

Tekst je objavljen na sajtu Luna cerade

понедељак, 24. јун 2024.

Uklanjanje mladeža radiotalasima


mladeži na koži

Da li bi trebalo da uklonite mladeže sa nekog dela tela? Dugo vremena bilo je ustaljeno mišljenje da mladeže ne treba dirati. To nije tačno! Svi zdravi mladeži mogu se odstraniti bez ikakvog rizika po zdravlje. Čak je preporučljivo njihovo što hitnije uklanjanje uz dermoskopiju i histopatološki (HP) pregled ako – pokazuju bilo kakve upadljive promene veličine, boje, teksture, pojačan svrab, lako krvarenje ili se nalaze na mestu gde su izloženi čestom povređivanju.

Uklanjanje mladeža, bradavica, dermofibroma, keratoza, xantelazmi i drugih kožnih promena radiotalasima je najnaprednija metodadanašnjice, kojom se bezbedno, bezbolno, beskrvno, brzo i bez ožiljaka uklanjaju različite kožne promene – sa kože lica i tela. Traje oko 30 do 60 sekundi po mladežu, dermofibromu i keratozi, odnosno 10-ak sekundi po visećoj bradavici. Radiotalasnom hirurgijom uklanjaju se pored navedenih i promene na koži i sluzokožama kao što su – kondilomi, ateromi, fibromi, hemangiomi, seboroične keratoze, dermalne ciste, prošireni kapilari i venule i sl, a rade se i kompleksnije hirurške procedure i zahvati iz domena plastične i opšte hirurgije, maksilofacijalne i oralne hirurgije, otorinolaringologije i ginekologije!

Mladeži (nevus pigmentosus) su kožne promene, najčešće nakupine pigmentnih ćelija (nevus pigmentosus). Mogu se javiti već na rođenju ili se pojavljuju u prvim godinam života kao pločaste formacije svetlo do tamno kestenjaste boje na koži lica, trupa i ekstremiteta, ne retko i na kosmatom delu glave.S vremenom postaju blago uzdignuti sa somotastom površinom ili su u vidu peteljkastih izraštaja verukozne površine, kada se najčešće govori o intradermalnom nevusu. Mladeži nastaju celog života, tako da su retke osoba koje posle tridesete godine nemaju između 10 i 40 mladeža.

Bradavice (verruca) su virusne kožne patološke promene. To su ili zaobljana uzdignuća kože – verruca plana juvenilis ili neravna, tvrda, orožala kožna uzdignuća verruca vulgaris koja se, ne retko javljaju u velikom broju i različitog su oblika i boje (od boje kože do mrkocrne). Obično se pojavljuju na rukama, licu, vratu, ali i ispod pazuha, na leđima stomaku i drugim otkrivenim delovima tela. Lako i relativno brzo se šire pogotovo na vratu i rukama i zato ih je potrebno na vreme i temeljno ukloniti. Predstavljaju pre svega estetski problem, osim ako se nalaze na mestima kao što su kapak, usne, genitalni predeo kada mogu izavati određene poremećaje i postati zdravstveni problem. Svi bradavice mogu se odstraniti, bez ikakvog rizika po zdravlje. Ponekad je potrebno uraditi i histopatološki (HP) pregled ako postoji sumlja u prirodu i vrstu kožne promene koja izgleda kao bradavica. Intervencija traje nekoliko sekundi po bradavici.

Radiotalasna hirurgija


Radiotalasna hirurgija je izuzetno efikasna metoda gde se – radiotalasima izaziva rezonantno (satreperivo) kretanje molekula ćelijske tečnosti, odnosno njihovo ubrzanje (rotiranje) do te mere da – unutar same ćelije dolazi do povišenja temperature i isparavanja tečnosti eliminacije ćelije – za razliku od termokauterizacije ili LASERA, gde se toplota dovodi spolja i vrši spaljivanje čitave ćelije – što je agresivno i nepreciznije. Ovom metodom – ako se stručno izvodi – promene na zdravom tkivu oko mladeža, bradavice, fibroma, seboroične keratoze i slično, mere se mikronima (mikron je hiljaditi deo milimetra).

недеља, 9. јун 2024.

Kako do mačkastih očiju

 Žene sa magično privlačnim MAČKASTIM OČIMA - prva pomisao nam je na nekoliko svetski poznatih manekenki i fotomodela. Snažno promovisan u modnim metropolama širom sveta kao ultimativno poželjan izgled - zakošenih očiju i obrva, postao je veoma popularan širom sveta od SAD i Latinske Amerike preko Evrope i Rusije sve do Turske i Bliskog Istoka. U skladu sa tim, porasla je i popularnost - estetskih intervencija sa kojima se može dobiti takav izgled očiju! Neotklonjiva je činjenica da je većina – supermodela upravo pribegla nekoj od estetskih intervencija da bi imale taj magično zavodljiv i egzotičan – MAČKASTI POGLED.

CAT EYE je zajednički naziv za nekoliko različitih intervencija čiji je cilj - ukošeno podizanje spoljašnjeg ugla očiju, kako bi oči imale više egzotičan, bademast, mačkast oblik, nego ovalni ili okrugli oblik koji je najčešći kod belog rasnog tipa. Ukošen oblik očiju treba da prati i skladno ukošen nagib obrva.

Estetske intervencije sa kojima se može postići mačkast izgled očiju dele se na - NEHIRURŠKE i HIRURŠKE.

Klinička iskustva pokazala su da treba dati prednost NEHIRURŠKIM TEHNIKAMA. U daljem tekstu će biti navedeno i nekoliko bitnih razloga zbog čega je to tako.

Najbolja NEHIRURŠKA INTERVENCIJA koju u ovom momentu nudi Estetska hirurgija je – ukošeno podizaje spoljašnjeg ugla očiju (i obrva) sa CAT-MEZONITIMA specijalno dizajniranim za ovu namenu. Naime, ove Mezoniti imaju konusne potporne tačke, orijentisane u više pravaca, na koje se zakači i zateže mezoderm kože na pravcu na kom se pomoću kanile uvode niti u kožu. To je transferzala koja polazi od spoljašnjeg ugla oka, odnosno lateralnog kantusa prema slepočnom predelu na 2 do 3 cm iznad gornjeg pola ušne školjke. Ovim specijalnim Mezonitima postiže se mehanički efekat zatezanja i podizanja spoljašnjeg ugla oka - lateralnog kantusa (i spojašnjeg kraja obrva), a taj benefit se pojačava u sledeća 3 meseca. Tokom tog vremenskog perioda zbog materijala od kojih su napravljene Mezoniti dolazi do intenzivne produkcije - fibroblasta, gradivnih ćelija od kojih organizam stvara elastična i kolagena vlakna u telu (koži, zglobovima, sinoviji itd). Stoga će protokom vremena lifting efekat biti još jači. Izgled kože tretirane regije se primetno popravlja zbog produkcije nove mreže elastičnih i kolagenih vlakana. Intenzitet stvaranja te mreže i regenerativni efekti u direktnoj su srazmeri sa brojem mezoniti koje se postavljaju u kožu te regije, pa je kod žena starijih od 35 godina preporučljivo postavljanje i određenog broj - 3D i Turbo Mezoniti umreženih na poseban način sa CAT-MEZONITIMA.

Efekti koji se mogu dobiti ovom intervencijom su:

  • mačkast izgled očiju i usklađen lifting obrva
  • uklanjanje primetnih znakova opuštenosti i starenja kože oko očiju kod osoba starijih od 35 godina
  • regenerativni i podmlađujući efekat na kožu cele regije oko očiju, koja je zahvaćena ovom intervencijom

CAT-MEZONITI su bezbedne, neškodljive i stimulativne, jer se izrađuju od Polydioxanona (PDO), koji se u hirurgiji koristi već 40 godina za izradu podkožnih hirurških konaca. PDO je 100% biorazgradiv materijal (opstaje u tkivu do 15 meseci) koji međutim dok je prisutan u koži i podkožnim tkivima snažno stimuliše sintezu pomenutih gradivnih ćelija - fibroblasta!

Novi mačkasti izgled očiju (i obrva) dobijen ovom estetskom intervencijom traje od 18 do 20 meseci!

Potrebno je napomenuti i da se CAT EYE efekat ove intervencije može da pojača kombinovanom tehnikom tj. dodatnom upotrebom - botoxa i hijaluronskih filera.


Tekst sa sajta nano klinike Brant

четвртак, 6. јун 2024.

Uklanjanje keratoza



Seboroična keratoza (lat. seborrheic keratosis) je poznatija pod nazivom sunčana ili staračka (senilna) keratoza, međutim kako se javljaju i kod mlađih osoba ovakav naziv definitivno nije pogodan. To su papilomatozni benigni tumori epidermisa izgrađeni od epitela i strome koji su raspoređeni u pravilnom odnosu. Relativno su česte promene na koži koje se susreću u - srednjoj i starijoj životnoj dobi kod osoba oba pola, obično posle pedesete godine života, mada postoje i juvenilni oblici (kod adolescenata) koji nisu retki. Promene su obično multiple, retko pojedinačne, često simetrično raspoređene u seboroičnim predelima lica, grudi i leđa, ali i na koži abdomena i velikih pregiba.

Kako izgledaju keratoze?


U početku su to okrugle i ovalne makule, jasno ograničene, žućkaste i mrke boje i somotaste površine. One se postepeno pretvaraju u uzdignute, papilomatozne tvorevine prečnika i do 2 ili 3 centimetra. Često se fina somotasta površina vremenom kod starijih promena pretvara u - uzdignute bradavičaste tvorevine grubo zrnaste i hrapave površine, često prekrivene masnim keratinskim masama, skramom koja se lako skida. Ove kožne promene od mekših i bledo žućkastih vremenom prelaze u - tvrde mrke do mrkocrne promene, veličine od nekoliko milimetra do nekoliko santimetra. Često se na njima vide multipli folikularni hiperkeratotski, sivi ili crni čepovi. Melanin može biti prisutan u svim slojevima epitela, ali ga najčešće ima u bazalnom sloju. Baza promene obično nije infiltrovana pa se - lako odvajaju od podloge. Hiperplastične resice koje prodiru u dubinu ove keratotične promene dele keratozu na režnjeve tako da sa prisutnim melaninom često navodi pacijenta da sumnju, da se radi o mladežima.

Maligna transformacija keratoza je - izuzetno retka, ali spontanog povlačenja - nema. Često su seboroične keratoze kod žena lokalizovane u predelu - ispod samih dojki, praćene svrabom, crvenilom, sa kasnijom maceracijom i sekundarnom infekcijom – pogotovo u letnjim mesecima kod pojačanog znojenja i kod osoba sa viškom kilograma. S obzirom na njihovo širenje i stalno uvećanje broja, došlo se do zaključka da u njihovom nastanku kao i kod mekih fibroma ulogu verovatno ima - HPV (Humani Papiloma Virus) udružen sa hormonskom uticajem. Ova hipoteza je potvrđena u nizu studija koje su rađene u svetu.

Sama dijagnoza se u najvećem broju slučajeva lako postavlja. Kod prelaznih oblika, koji su retki - potreban je PH pregled i verifikacija. Lečenje podrazumeva uklanjanje kožnih promena i u najvećem broju slučajeva preduzima iz kozmetskih razloga, ali sa pravom, jer su ove promene često veoma ružnog i neprijatnog izgleda. Dugo je tečni azot bio terapijski izbor lečenja. Međutim, broj tretmana i nemogućnost uklanjanja tvrdih i masivnih keratoza je tečni azot stavio u drugi plan. Kada su u pitanju mehaničke metode korišćen je eletrokauter ili kiretiranje specijalnom oštrom kiretom. Kako baza ovih promena nije infiltrovana, pomenutim metodama se - lako povređivao upravo taj bazalni sloj odakle kreće epitelizacija odnosno ožiljavanje, pa je to i bio razlog zašto su ožiljci nakon pomenutih intervencija bili ružni i upadljivi. Stoga se opet zbog svojih rezultata kao metoda izbora nameće Radiotalasna hirurgija.

Zašto su radiotalasi frekvencije 4MHz najbolje rešenje za uklanjanje keratoza?


Lateralno oštećenje tkiva manje od deset mikrona i specijalni nastavci omogućavaju skidanje promene bez obzira na njenu starost i veličinu bez oštećenja - bazalnog sloja, a to znači bez ožiljka ili sa jedva primetnom reakcijom kože.

Uklanjanje se radi u lokalnoj anesteziji u jednom aktu - lokalizovanom vaporizacijom promene - uz istovremenu brzu epitelizaciju odnosno zarastanje iz netaknutog bazalnog sloja sa odličnim kozmetskim efektom.

Solarna keratoza (lat. keratosis actinica) zaslužuje posebnu pažnju jer nekad predstavlja - prekancerozno stanje i zahteva odgovoran dijagnostički i terapijski pristup. Dominantan faktor kod nastajanja ovih promena je - često i dugotrajno izlaganje suncu. Nalazi se na fotoeksponiranim mestima - čelo, nos, obrazi, ušne školjke, spoljašnje strane podlaktice i nadlaktice.

Javljaju se kao eritematozne ploče iznad nivoa kože, veličine od nekoliko milimetara do 2 santimetra. Oko pomenutih promena - koža je izmenjena po tipu seboroične keratoze. Uklanjanje je na isti način kao i kod seboroične keratoze (radiotalasna metoda), sa tim što se dobijeni materjal - obavezno pošalje na patohistološku analizu (PH) i verifikaciju, jer u 20% slučajeva solarna keratoza prelazi u - planocelularni karcinom. Kozmetski efekat posle radiotalasne intervencije je odličan, a PH pregled i verifikacije nam daje uvid o kakvoj se promeni tačno radi i o eventualnom prisustvu kancerogenih ćelija.

Tekst je preuzet sa sajta nano klinike Brant

субота, 25. мај 2024.

Luksuzne nekretnine u Čenaju

Šta čini salaše u Čeneju luksuznim nekretninama?

Čenej sa svojim preuređenim salašima predstavlja specifičnu i аtrаktivnu ponudu na tržištu luksuznih nekretnina u Novom Sadu. On omogućava luksuzno odstupanje od standardnih ponuda u gradu uz prednosti seoskog života i blizinu svih gradskih comodita.


Istorija i tradicija

Čenejski salaši imaju bogatu istoriju i predstavljaju tradicionalni način života na ovom području. Luksuzne adaptacije salaša, čuvaju tu priču i nostalgičan šarm uz dodatak modernog komfora.

Mirna lokacija i idila seoskog života

Čenej se nalazi u mirnom i idilično-seoskom okruženju, udaljenom od gradske vreve i buke. Luksuzni salaši pružaju mogućnost života u prirodi uz očuvanje blizine Novog Sada i njegovih prednosti.

Prostrana imanja

Salaši tradicionalno poseduju velika imanja, što omogućava vlasnicima luksuznih salaša da uživaju u prostranstvu i privatnosti. Bazeni, uređene bašte i letnje kuhinje, često su sastavni deo ovog luksuznog iskustva.

Autentična preuređenja

Kod preuređenja salaša u luksuzne nekretnine, pazi se na to da se sačuva njihov originalni stil i arhitektura. Međutim u njih se može uklopiti i savremena oprema i tehnologija, što dovodi do jedinstvenog spoja tradicionalnog i modernog.


Ko su potencijalni kupci ovog tipa luksuznih nekretnina?


Ljubitelji prirode i seoskog života

Ovo su idealna mesta za one koji žele da pobegnu od gradske gužve i uživaju u miru i lepoti seoskog života.

Tradicionalisti sa modernim potrebama

Oni koji cene istoriju i tradiciju, ali žele i savremene standarde komfora, idealni su kupci za luksuzne salaše.

Porodice

Prostrana imanja i mirno okruženje, čine luksuzne salaše pogodnim izborom za porodice sa decom.

Salaši i imanja na Čeneju poseduju veliki potencijal za razvoj ugostiteljstva i turizma! Neki od faktora koji doprinose ovom potencijalu su:

Jedinstvena atmosfera

Čenejski salaši nude jedinstvenu atmosferu koja se ne može pronaći u hotelskim sobama ili gradskim apartmanima. Gostoljubivost domaćina, autentična arhitektura i mirno okruženje, čine ih idealnim mestom za opuštanje i uživanje u seoskom načinu života.

Raznovrsna ponuda

Salaši na Čeneju mogu se razvijati u različite tipove ugostiteljskih i turističkih objekata. Mogu biti butik hoteli, pansioni za seoski turizam, agroturizam, restorani sa tradicionalnom kuhinjom, vinarije, konjički klubovi ili mesta za organizovanje različitih manifestacija i događaja.

Povećana potražnja

Sad već duže vreme raste potražnja za seoskim turizmom i autentičnim iskustvima. Ljudi žele da se udalje od masovnog turizma i dožive nešto novo i drugačije. Čenejski i svi drugi salaši savršeni su odgovor na ovu potražnju.

Blizina Novog Sada

Čenej se nalazi u blizini Novog Sada, što ga čini lako dostupnim turistima iz grada, okoline, kao i turistima koji posete naš grad. To je dodatna prednost koja doprinosi privlačnosti ovog područja.

Dakle, salaši i imanja na Čeneju, kao i drugim lokacijama, poseduju veliki potencijal za razvoj ugostiteljstva i turizma. Uz kreativni pristup i odgovarajuće investicije, ovo područje može postati popularna pa zašto ne i luksuzna destinacija sa luksuznim nekretninama, kako za domaće tako i za strane turiste, doprinoseći ekonomskom rastu i očuvanju lokalne tradicije.

Izvor teksta Solis nekretnine

уторак, 21. мај 2024.

Ugradnja zigomatičnih implanata – moguće komplikacije

 Šta su zigomatični implanti?

Šematski prikaz zigomatičnih i klasičnih implanata
Šematski prikaz zigomatičnih i klasičnih implanata


Kada je indikovana ugradnja zigomatičnih implanata?

Kada je u gornjoj vilici došlo do velike resorpcije ( topljena ) vilične kosti, tako da se  nedostajući zubi  ne mogu nadoknaditi ni procedurom All on 4, postoji pet  načina na koji je  moguće  ugraditi  implante i  dobiti fiksni protetski rad: – metodom sinus lifta, kada se ispod sluzokože sinusa dodaje veštačka kost da bi se omogućila ugradnja implanata – transplantacijom kosti sa bedra pacijenta u predeo gornje vilice gde kost nedostaje – transplatacijom kosti sa ugla donje vilice – amis metodom – ugradnjom zigomatičnih implanata.

Koji pacijenti su kandidati za ugradnju zigomatičnih implanata?

Da bi ustanovili ko može biti kandidat za ugradnju zigomatičnog implanta, neophodno je napraviti 3d  rendgenski snimak. Cbct snimkom može se odrediti gustina i debljina zigomatične kosti kao i  zakrivljenost zida maksilarnog (gornje viličnog) sinusa. Debljina zigomatične kosti traba da iznosi najmanje 7 milimetara kako bi se šrafljenjem vrha implanta mogla postići dovoljna primarna stabilnost.

Šta je to Zaga skraćenica?

Zaga je skraćenica za klasifikaciju ugradnje zigomatičnih implanata u odnosu na anatomiju gornje vilice i zigomatične kosti. ZAGA – ” Zygoma Anatomy Guided Approach” u prevodu znači “zigoma anatomski vođen pristup” Na osnovu anatomije zigomatične kosti, debljine i zakrivljenosti zida maksilarnog (gornje viličnog) sinusa i puta kroz koje strukture može proći zigomatični implant, dr Aparacio je napravio klasifikaciju tih puteva, u pet slučajeva.

Zaga klasifikacija

-Kod anatomskog tipa Zaga 0 implant prolazi kroz gornjevilični sinus i svojim vrhom je ušrafljen u zigomatičnu kost, a njegov kraj se završava u alveolarnom (viličnom) grebenu na poziciji prvog ili drugog molara. -Kod anatomskog tipa Zaga 1 implant prolazi kroz zid maksilarnog sinusa paralelno sa šupljinom gornjeviličnog sinusa. U ovom slučaju vrh implanta je bikortikalno ušrafljen u jagodičnu kost a njegov drugi kraj završava u alveolarnom grebenu. -Kod tipa  Zaga 2, implant jednim manjim delom prolazi kroz zid gornjeviličnog sinusa, a većim delom prolazi paralelno sa zidom gornjeviličnog sinusa. -Kod tipa  Zaga 3, implant minimalno prolazi kroz zid gornjeviličnog sinusa, a većinom prolazi kroz meka tkiva. -Kod tipa  Zaga 4, implant je postavljen u potpunosti izvan zida gornjeviličnog sinusa , prolazi kroz meka tkiva do jagodične kosti, a njegov drugi kraj završava više bukalno (obrazno) na alveolarnom grebenu gornje vilice.

Ugradnja zigomatičnih implanata - Zaga klasifikacija


Koliko zigomatičnih implanata je potrebno ugraditi?

Zigomatični implanti se najčšsće ugrađuju u kombinaciji sa klasičnim implantima. U tom slučaju sa svake strane gornje vilice se ugrade po dva zigomatična implanta, a u prednjoj regiji po dva ili četiri implanta u zavisnosti od količine kosti u toj regiji. Postoje slučajevi gde se bezubost gornje vilice može rešiti samo zigomatičnim implantima, kada se sa svake strane vilice ugrade po dva zigomatična implanta na koje se šrafi fiksni most.

Koje su prednosti zigomatičnih implanata?

Prednost zigomatičnih implanata je što se odmah mogu opteretiti, što znači da ako se ugrade četiri zigomatična implanta, pacijent može odmah dobiti fiksni rad. Ako se ugrađuju dva zigomatična implanta u kombinaciji sa klasičnim implantima u prednjoj regiji  fiksni most se može odmah postaviti samo  ako je kost u toj regiji dovoljno čvrsta da se i klasični implanti mogu odmah opteretiti.

Koji su nedostaci zigomatičnih implanata?

Osnovni princip u dentalnoj implantologiji je da implant celokupnom  dužinom bude ugrađen u kost. Kod zigomatičnih implanata po ZAGA klasifikaciji samo u slučaju ZAGA 1 ispunjen je ovaj uslov. U svim ostalim slučajevima implant prolazi svojom većom ili manjom dužinom kroz sinus i meka tkiva. U nekim anatomskim slučajevima implant izlazi iz mekih tkiva u usnu šupljinu sa obrazne strane kao jedna metalna okrugla prečka. Oko tog dela implanta koji je praktično jedno strano telo u ustima lako se skuplja hrana koju nije lako očistiti. Zato na mestu sluzokože kroz koji izlazi zigomatični implant može doći do infekcije i zapaljenja obrazne sluzokože. Ukoliko se blagovremeno ne sanira, infekcija se duž implanta može preneti na ostala tkiva kroz koji implant prolazi.Zigomatični implanati
Kada zigomatični implant zbog anatomskih odnosa zida gornjeviličnog sinusa jagodične kosti i grebena gornje vilice svojim krajem mora završiti sa nepčane strane vilice, pacijent oseća  neprirodnu i iritirajuću izbočinu  u ustima . Na tom mestu može doći do zapljenja sluzokože nepca i infekcije koštanog dela nepca.Prednosti zigomatičnih implanataKomplikacije zigomatičnih implanata Kod same ugradnje zigomatičnih implanata može se dogoditi povreda sinusa. Post operativno može doći do sledećih komplikacija. – periimplantitis na raznim mestima implanta obzirom na njegovu duzinu i kroz koje anatomske strukture prolazi. – infekcija implanta u jagodičnoj kosti – širenje infekcije na spoljni deo lica . – širenje infekcije na pod orbite – sinuzitis

Ko je kvalifikovan za ugradnju zigomatičnih implanata?

Zigomatični implanti su šrafovi dužine od 35 do 55 milimetara koji se šrafe u zigomatičnu (jagodičnu) kost. Ovi implanti, na vrhu imaju navoje koji se ušrafljuju u jagodičnu kost, dok su većim delom svoje dužine glatki, jer taj deo implanta u zavisnosti  od anatomije gornje vilice najčešće prolazi kroz sinus i meka tkiva. U ovom tekstu, naša poliklinika, Kada je indikovana ugradnja zigomatičnih implantata, šta pacijent treba obavezno da zna pre hirurgije, koji je njihov nedostatak, koje komplikacije mogu nastupiti za vreme i posle ugradnje, kao i ko je zaista kvalifikovan za ugradnju ovih implanata.
Komplikacije zigomatičnih implanata - Komplikacije zigomatičnih implanata - Ožiljak iznad zigomatične kosti posle vađenja implanta i sanacije infekcije
S obziron  na regiju i strukture kroz koje je potrebno ugraditi zigomatični implant, a posebno imajući u vidu komplikacije koje mogu nastupiti prilikom ugradnje, a koje već spadaju u domen rada maksilofacijalnog hirurga, jasno je, da je to intervencija za koju su kvalifikovani maksilofacijalni hirurzi.

Tekst i slike pozajmljeni sa sajta Dental Implant Expert-a