петак, 13. октобар 2023.

Šta su wellness i spa i koje su njihove razlike?


Wellness i Spa industrije beleže rastući trend iz godine u godinu. Rastuća tendencija ovih tržišta dolazi kao rezultat zaokreta u stavovima populacije, koja je sve više okrenuta poboljšanju zdravlja i kvaliteta života, što se manifestuje između ostalog i kroz korišćenje usluga ovih centara.

Posebno u velikim gradovima kao što je Beograd. Wellness i Spa centar predstavljaju dva različita termina i biznisa, iako ih mnogi često poistovećuju. 
Iako se u načelu wellness i spa razlikuju, neretke su situacije u kojima ljudi poistovećuju ove dve industrije. Čak šta više, danas je veoma ustaljena praksa otvaranja i razvijanja ovih oaza u zajedničkom obliku. U teoriji ovo bi značilo spajanje različitih uslužnih ponuda u jednu, međutim u praksi je to često drugačije. Naime ni sami vlasnici wellness i spa centara često ne znaju pod koje ime i formu da podvedu svoj biznis, pa se tako susrećemo sa čitavim nizom usluga, tretmana i ambijenata. Zbog toga ne čudi postojanje dileme među pojedincima kada su u pitanju ove dve industrije.


Razlike između Wellness i Spa su sledeće:
  • Wellness centar svoje poslovanje zasniva na (medicinskim) tretmanima, dok je spa centar mesto za relaksaciju;
  • Wellness nudi usluge prvenstveno orijentisane ka različitim vidovima masaža, dok uslužna ponuda spa centara obuhvata usluge ulepšavanja i nege tela;
  • U određenim krugovima, wellness se definiše kao neophodnost a spa kao luksuz.
  • Uzevši sve ovo u obzir, cene wellness usluga su uglavnom niže od cena spa usluga.

Wellness kao način života

Wellness, kao stil života, predstavlja težnju svakog pojedinca ka postizanju savršene razvnoteže između duha i tela. Termin je prvi put upotrebljen od strane Dr. Halbert Dunna još 1961. godine. Nastaje spajanjem dva pojma, well-being (biti dobro) i fitness (biti u formi), označavajući usmerenost ka maksimalnom korišćenju potencijala pojedinaca. Zaposleni u ovoj industriji teže da nauče svoje klijente da razmišljaju na wellness način, što ne znači samo odlazak u wellness centar par puta mesečno, već dostizanje stanja u kojem ćemo bez nekog posebnog napora biti sposobni da radimo stvari koje želimo.

To pre svega podrazumeva aktivnosti koje utiču na poboljšanje fizičkog i mentalnog sklopa ličnosti, poput zdrave ishrane, redovnog vežbanja, aktivnog načina života, kvalitetno provedenog vremena sa prijateljima i porodicom.

wellnes vežbe


Pored navedenih aktivnosti, poseta wellness centrima je svakako jedan od najbitnijih elemenata kad je u pitanju wellness način života. Tretmani koje ovi centri pružaju predstavalju lak i brz način da se opustite i oporavite. Ova mesta su idealno okruženje da regenerišete vaš organizam uz pomoć hidro-masažnog bazena, relax parcijalne masaže ili finske saune. 


Spa centar kao oaza opuštanja

Kada govorimo o spa centrima, prva asocijacija bi trebalo da bude banja ili mineralno vrelo, s obzirom na poreklo ovog termina. Naime, termin spa predstavlja skraćenicu od „sanus per aquam“ što u slobodnom prevodu znači „vodom do zdravlja“. U poslednje vreme, spa centri postaju sve popularniji kako u Evropi, tako i u Srbiji. Spa centri, kao svojevrsna oaza opuštanja, pruža svojim posetiocima čitav niz usluga:

spa centar 
  • manikira
  • pedikira
  • pilinga tela
  • tretman čokoladom
  • tretman morskim algama
  • tretman blatom iz Mrtvog mora
  • kozmetičkih tretmana
  • manjim estetskim intervencijama
Koji ćete od tretmana izabrati zavisi od vaših preferencija i mogućnosti. 

Neki saveti pri izboru idealnog spa tretmana:

1) Odlučite se kakvu spa uslugu želite i kakav tip wellness centra. Veliki broj spa centara nudi mnogobrojne usluge i programe za rešavanje stresa, opuštanje, masaže, đakuzi, nega za lice, saune i telo, pedikire i još dosta toga. Neki od njih čak imaju i kompletne frizerske salone, pa sebi možete priuštiti i novu frizuru u krajnjem slučaju. Na Vama je da izaberete wellness centar koji nudi baš te usluge koje Vama odgovaraju.

spa centar

2) Traženje takvog idealnog spa centra za sebe. Danas postoji već jako velik izbor kada su u pitanju wellness centri tako da je jako bitno da odaberete za sebe neki koji je kvalitetan. Za početak uzmite u obzir stvari koje Vam prve upadaju u oči:
  • kakva je zgrada tog centra, da li je unutrašnjost čista i uredna
  • da li osobolje uliva poverenje
  • da li su dovoljno ljubazni i profesionalni
  • Porazgovarajte i sa drugim gostima koji se tu nalaze ili čekaju na tretman. Upitajte ih da li su bili i ranije, kako su zadovoljni uslugama tog centra 
  • da li se osećate prijatno u tom prostoru i da li mislite da je to atmosfera koja će Vas privući da se ponovo vratite.

3) Upoznajte se sa cenama. Uopšte nije sramota upitati za cene paketa i razne popuste ili pogodnosti. Naročito ako ste prvi put u nekom spa centru pa niste upoznati sa načinom funkcionisanja istih. Slobodno upitajte ljubazno osoblje i sigurno će vam izaći u susret i dati vam sve neophodne informacije. Često ćete naići na razne pakete sa popustima u koji će biti uključeno nekoliko tretmana.

4) Informišite se o tretmanima koji se nude. Raspitajte se 
na primer šta spada u aromaterapiju, a šta spada u hidroterapiju . Takođe, naučite kakva je to tajlandska masaža a kakva na primer shiatsu. Kada sve to budete znali, lakše ćete izabrati ono što vam najviše odgovara za dnevno spa opuštanje u datom trenutku.

5) Poštujte spa etiku. Kada se konačno odlučite za dnevni spa tretman i zakažete, obavezno poštujte to vreme i nemojte kasniti. Poštujte osobolje, fizioterapeute i sve ostale zaposlene koji su tu da vam pomognu i izađu u susret. Budite druželjubivi i komunikativni, nikako nemojte ulaziti u neke svađe i prepirke sa njima. Setite se da ste da se opustite i rešite problema i stresa a ne da se još više nervirate.

Originalni tekst je objavljen na blogu http://apartmanibeograd011.blogspot.com/

1 коментар:

  1. Veliki je interes za ovakvim objektima. Ljdi su počeli da preuređuju svoje stanove da prave spa apartmane, da ubacuju džakuzi, hidromasažne kade itd. Savremeni čovek se malo kreće i nema fizičku aktivnost, posao je statičan, do psola i nazad se ide vozilom, tako da mora negde da potroši energiju. Spa i velnes centar nije loša zamisao.

    ОдговориИзбриши